Jesteś tutaj

Fotografowie Nowego Targu

Strona: 4

Franciszek Rozłucki (1902-1986)

Franciszek Rozłucki urodził się w Stryju w 1902 r., wykształcenie zdobywał w Samborze i Wiedniu. Do Nowego Targu przyjechał w 1930 r. i tu otworzył zakład fotograficzny „Sztuka” przy Rynku pod numerem piątym. Działalność zawodową prowadził do 1975 r., później zakład prowadził jego syn, Adam Rozłucki. Wykonywał portrety, ale był także bacznym obserwatorem i dokumentalistą, umiejącym wspaniałe rejestrować codzienne zajęcia oraz życie mieszkańców miasta i okolic. Wykonane przez niego zdjęcia: sceny rodzajowe z jarmarku, ulic, prac rolniczych, świadczą o dużym wyczuciu artystycznym, znakomitym warsztacie i dużym talencie nowotarskiego fotografika. Jego zdjęcia publikował „Ilustrowany Kurier Codzienny”, najpopularniejsza i największa gazeta międzywojennej Polski. Zajmował się również twórczością plastyczną. W wielu nowotarskich domach znajdują się rysunki, akwarele i obrazy olejne jego autorstwa.

Gimnazjalne Kółko Fotograficzne

Gimnazjalne Kółko Fotograficzne działało w latach 30-ych XX. Uczniowie pod kierunkiem  profesora Józefa Bryniczki wykonywali wiele zdjęć miasta i okolic oraz dokumentowali życie gimnazjum: uroczystości, zawody sportowe, czy szkolne wycieczki. Członkowie Kółka w roku 1933 wzięli udział w konkursie fotograficznym ogłoszonym przez „Kuźnię Młodych”, czasopismo młodzieży szkolnej redagowane przez uczniów gimnazjów warszawskich. Za namową Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem zajęli się też archiwizacją zabytków tradycyjnej sztuki podhalańskiej. Swoje prace prezentowali na wystawach organizowanych własnym sumptem w gimnazjum. Aktywnymi członkami Kółka byli bracia Józef i Kazimierz Skalscy; zdjęcia tego ostatniego, z powodzi, jaka nawiedziła Nowy Targ w roku 1934, opublikował poznański tygodnik „Przewodnik Katolicki”.

Zakład fotograficzny „Tatry” w Zakopanem

Zakopiańska firma „Tatry”, założona przez Stanisława Zdyba (1884-1954), rzeźbiarza, taternika i nauczyciela Szkoły Przemysłu Drzewnego, prowadzona wspólnie z Józefem Oppenheimem (1847-1946), wieloletnim naczelnikiem TOPR, była częstym gościem na tak zwanych reportażach w Nowym Targu. W zbiorach Muzeum Podhalańskiego znajdują się zdjęcia z uroczystości założenia Związku Drużyn Podhalańskich wykonane na rynku nowotarskim 4 maja 1913 r. przez zakład fotograficzny „Tatry” . Firma zajmowała się również wydawaniem kart pocztowych.

Zakład fotograficzny Zbigniewa Sułkowskiego w Zakopanem

Znany zakład fotograficzny Sułkowskiego mieścił się przy Krupówkach w Zakopanem. Po drugiej wojnie światowej Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zakupiło negatywy i pozytywy fotografa do swoich zbiorów, wśród nich znajdują się zdjęcia Nowego Targu wykonane przez Sułkowski w okresie międzywojennym. W Muzeum Podhalańskim jest 7 widoków Nowego Targu, które fotograf wykonał podczas okupacji.

 

 

Tekst:  Anna Majorczyk